Przejdź do treści
Strona główna > Kamienica Roberta H. Zipsera

Kamienica Roberta H. Zipsera

Kamienica Roberta Zipsera.

W 1892 roku, przy zbiegu obecnych ulic Dąbrowskiego i 3 Maja, wzniesiono neobarokową kamienicę dla fabrykanta Roberta Heinricha Zipsera i jego żony Marii Elisy Imelmann, córki „królewskiego skarbnika” z Hanoweru. Budynek zaprojektował i wybudował bielski budowniczy Karl Korn.

Kamienica Roberta Zipsera.

Obecna ul. Dąbrowskiego. Po prawej stronie narożna kamienica Roberta Zipsera wzniesiona w 1892 r. W głębi za ogrodem drugi budynek Zipserów, do którego przenieśli się w 1903 r. Karta pocztowa: Bielitz – Hassestrasse. Autor: nieznany. Wydawca: A.B.B. Rok: 1915. Źródło: Piotr Kenig i Wojciech Kominiak, Bielsko-Biała na dawnej pocztówce w czasach monarchii austro-węgierskiej, WMW Mirosław Caputa, Bielsko-Biała 2001. Domena: publiczna.

Dziesięć lat później Zipserowie przeprowadzili się do bardziej okazałej kamienicy przy skrzyżowaniu obecnych ulic Mickiewicza i Dąbrowskiego, a stary budynek sprzedali w 1902 roku kupcowi Yosefowi Panethowi.

Kamienica Roberta Zipsera.

fot. Dawna kamienica Roberta Zipsera w 2017 r.

W 1914 roku kolejnymi właścicielami kamienicy przy ulicy 3 Maja 17 zostali  Eveline Pollak, wdowa po żydowskim fabrykancie Theodorze Pollak oraz ich syn Bruno. Zmarły w 1912 roku Theodor Pollak zasłynął z produkcji tureckich nakryć głowy – fezów, które eksportował do krajów Bliskiego Wschodu. Po zaprzestaniu ich produkcji, w 1908 roku wybudował przy drodze do Hałcnowa fabrykę frezów, śrub i nitów. Fabryka rozpoczęła działalność 1 stycznia 1909 roku, jako spółka jawna Theodor Pollak & Sohn. Po śmierci Pollaka fabrykę przejęli jego syn Bruno oraz żona Eveline.

Kamienica Roberta Zipsera.

fot. Dawna kamienica Roberta Zipsera w 2023 r., po generalnym remoncie.

Kamienica Roberta Heinricha Zipsera – Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 17