Przejdź do treści

„Akrobata”

Rzeźba autorstwa Dariusza Fodczuka odsłonięta w 2009 roku w Parku Ratuszowym obok Urzędu Miejskiego w Bielsku–Białej. „Akrobata” to czterometrowa, stalowa rzeźba mężczyzny stojącego na głowie na otwartej księdze, którą artysta nawiązał do ważnych wydarzeń w historii Bielska-Białej z drugiej połowy XIX wieku, kiedy wysiłkiem obywateli, unowocześniano oba sąsiadujące miasta. W otwartej księdze wykonanej ze stali leżącej w pobliżu „Akrobaty”, można przeczytać:

W drugiej połowie XIX wieku, wysiłkiem obywateli, w Bielsku-Białej wprowadzono pionierskie rozwiązania techniczne. Zostały uruchomione: gazownia, elektrownia i wodociąg miejski, jedna z pierwszych w świecie sieć telefoniczna, druga na terenach polskich elektryczna linia tramwajowa. Ulice oświetlono lampami, ze składek mieszkańców wybudowano teatr. Marzenia łączyły ze sobą ludzi różnych wyznań i narodowości. W hołdzie tym, którzy odważyli się uwierzyć w człowieka.”

Rzeźba powstała jako jedna z czterech podczas realizacji programu międzynarodowych rezydencji artystycznych „Incydenty 2009”.

Rzeźba „Akrobata – Park Ratuszowy w Białej