Przejdź do treści
Strona główna > „Stadion na górce” dla BBSV

„Stadion na górce” dla BBSV

Stadion na górce - BBSV.

W 1907 roku grupa zapaleńców i miłośników piłki nożnej zorganizowała w Bielsku, należącym wówczas do monarchii austro-węgierskiej mecz piłkarski. Wydarzenie to zapoczątkowało narodziny jednego z pierwszych na obszarze dzisiejszej Polski i najstarszego na Śląsku Cieszyńskim klubu piłkarskiego – Bielitzer Fussball Klub – BFK. W prasie pierwsza wzmianka o nowym klubie pojawiła się w czerwcu 1907 roku. Drużyna, jako barwy klubowe przyjęła kolory czarny i niebieski. Pierwsze mecze czarno-niebiescy rozgrywali na ogólnodostępnym placu położonym koło parku Cesarza Franciszka Józefa, popularnego wówczas wśród mieszkańców miejsca rozrywki. Obecnie w miejscu tym znajduje się kompleks sportowy Orlik przy ulicy Piastowskiej. We władzach nowopowstałego klubu zasiadali w większości Niemcy. Wynikało z faktu, że w tamtym okresie osiemdziesiąt procent mieszkańców Bielska stanowiła ludność niemieckojęzyczna. Kibice mogli oglądać swoich ulubieńców w akcji m.in. podczas meczów z Admirą Wiedeń, Cracovią, Wisłą Kraków, Germanią Katowice oraz DSV Opawa.

Stadion na górce - BBSV.

Drużyna BBSV ze słynnym wiedeńskim piłkarzem Fischerą. Źródło: Illustriertes Österreichisches Sportblatt Nr 37/1914, Österreichische Zeitungs- und Druckerei-Aktien-Gesellschaft, Wien 1914.

25 lutego 1909 roku nazwę klubu zmieniono na Bielitz-Bialaer Fussball Klub i od tego momentu klub stał się wspólnym reprezentantem społeczności obu sąsiadujących miast. Dwa lata później nazwę ponownie zmieniono na Bielitz-Bialaer Sport Verein – BBSV. Na zmianę członu „klub piłkarski” na „towarzystwo sportowe” wpłynęło utworzenie w klubie innych sekcji m.in. tenisowej, lekkoatletycznej i sportów zimowych.

Nowo otwarty „stadion na górce”  dla piłkarzy BBSV. Źródło: Illustriertes Österreichisches Sportblatt Nr 42/1911, Österreichische Zeitungs- und Druckerei-Aktien-Gesellschaft, Wien 1911.

W 1911 roku piłkarze BBSV doczekali się własnego boiska. Jego budowę rozpoczęto w 1910 roku z inicjatywy ówczesnego prezesa BBSV Roberta Jaworka. Stadion powstał na terenie nieczynnego kamieniołomu na Młyńskiej Górze, w bielskiej dzielnicy Żywieckie Przedmieście, powyżej obecnej ulicy Młyńskiej. Prace budowlane powierzono dwóm bialskim firmom inż. Franza Langera i braci Landau oraz firmie budowlanej Franza Schaffa z czeskich Burovnic. Nadzór budowlany prowadził Karl Piesch z Kamienicy. Koszt budowy stadionu wyniósł 32 tysiące koron. Uroczyste otwarcie obiektu miało miejsce 24 września 1911 roku. W dniu otwarcia BBSV rozegrał na nowym obiekcie mecz z Rapidem Wiedeń lub Germanią Wrocław. W opinii niektórych znawców tematyki piłkarskiej tzw. stadion na górce funkcjonujący do dzisiaj jest najstarszym istniejącym stadionem piłkarskim w Polsce. W 1921 roku na stadionie wybudowano drewnianą trybunę. W latach 1912–1914 BBSV trzykrotnie zdobył wicemistrzostwo Moraw i Śląska Cieszyńskiego. Sporą rozpoznawalność drużynie zapewniły rozgrywane mecze towarzyskie.

Stadion na górce - BBSV.

Mecz Wisła Kraków – BBSV  zakończony wynikiem 10:3. Źródło: Kurjer sportowy 4/1925, Drukarnia Narodowa w Krakowie, Kraków 1925.

Wybuch I wojny światowej przerwał na pewien okres działalność klubu. Wielu zawodników i działaczy zostało wysłanych na front. Kiedy po roku od wybuchu wojny zespół zasilili piłkarze klubów wiedeńskich powołani do wojska i stacjonujący w miejscowym garnizonie wojny klub wznowił grę. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku i włączeniu Bielska w granice Polski drużyna BBSV została członkiem Wschodniośląskiego Związku Piłki Nożnej z siedzibą w Bielsku, który w 1921 roku przyłączono do Krakowskiego Związku Okręgowego Piłki Nożnej. Piłkarskie ukoronowanie 1921 roku miało miejsce 4 grudnia, kiedy reprezentacja Bielska, w składzie której znalazło się 7 piłkarzy BBSV zmierzyła się w nieoficjalnym meczu z reprezentacją narodową Polski. Dla kadry Polski był to jej drugi mecz w historii. Spotkanie zakończyło się porażką bielszczan 1:3. Mecz odbył się w ramach przygotowań Biało-Czerwonych do historycznego pojedynku z Węgrami rozegranego 18 grudnia 1921 roku. W 1925 po raz pierwszy BBSV wziął udział w okręgowych rozgrywkach Pucharu Polski. W okresie międzywojennym klub należał do czołowych drużyn w województwie śląskim. W połowie lat trzydziestych XX wieku w strukturze wewnętrznej klubu zachodziły zmiany. W 1934 roku w wyborach do zarządu po raz pierwszy zwyciężyli działacze polscy.

Stadion na górce - BBSV.

fot. „Stadion na górce” w 2023 r.

W lutym 1936 doszło do postulowanego spolszczenia nazwy klubu na Bielsko-Bialskie Towarzystwo Sportowe – BBTS. Wydarzenie to otworzyło nową kartę w historii klubu, który stał się ogniskiem polskiego ruchu narodowego. Od tego momentu otrzymywał wsparcie finansowe od władz miasta, m.in. na remont stadionu. Dalsze plany rozwoju przekreślił wybuch II wojny światowej. Po zajęciu Bielska przez okupantów klub został rozwiązany, a życie piłkarskie przeszło do konspiracji. Po zakończeniu wojny działalność wznowiono w lipcu 1945 roku. „Stadion na górce” został oddany do użytku 21 lipca 1946 po przeprowadzeniu remontu.

Stadion na górce - BBSV.

Znaczek klubowy BBSV.

Klub: Bielitzer Fussball Klub, Bielitz-Bialaer Fussball Klub, Bielitz-Bialaer Sport Verein, Bielsko-Bialskie Towarzystwo Sportowe

Stadion „na górce” – Bielsko-Biała, ul. Młyńska 52