O PROJEKCIE

GENEZA PROJEKTU

„Projekt 17 Bielsko-Biała” jest moim subiektywnym spojrzeniem na miasto Bielsko-Biała. Jego intencją jest podzielenie się z czytelnikami odnalezioną ulotnością czasu, przybliżenie miejsc oddychających w poprzednich stuleciach, jak również zaprezentowanie tego, co zmienia się na naszych oczach. Niejednokrotnie wpisy stanowią zlepek szczątkowych informacji, pochodzących ze źródeł, do których udało mi się dotrzeć – książek, archiwalnych czasopism, starych druków i dokumentów, treści internetowych, albumów czy ludzkich wspomnień. Celem projektu jest nie tylko opisanie historii miasta, ale również oddanie klimatu minionych lat i zaproszenie do refleksji. Projekt składa się z dwóch części – głównej, zawierającej wpisy oraz galerii fotografii.

Inspiracją do powstania „Projektu 17 Bielsko-Biała” była informacja umieszczona na jednej z bielskich kamienic, na której zatrzymał się obiektyw mojego aparatu.

Apteka Pod Białym Orłem. Najstarsza apteka w Białej. Założył ją za króla Augusta II G. Conradi i prowadził do 1708 r. by odstąpić ją Wenzeliusowi. Ten w 1716 r. sprzedał ją Loventhall`owi, który z kolei przekazał ją Żywczokowi. Apteka powstała przy ul. Nad Niwką (ks. S. Stojałowskiego). Dopiero po 1800 r. przeniesiono ją na ulice Wiedeńską (11-go Listopada). Przez pewien czas właścicielem apteki był Józef Kolassa. W 1910 r. nabywa ją od Kamila Eisenberga mgr Mieczysław Ganszer (1863-1932). W tym okresie była to pierwsza polska apteka w mieście. Po nim aptekę odziedziczył jego syn Stefan, którego za działalność konspiracyjną hitlerowcy stracili w 1943 r. w oświęcimskim obozie koncentracyjnym. Po drugiej wojnie światowej placówkę farmaceutyczną prowadziła w innym budynku do 1948 r. wdowa po Stefanie. Fachowym współorganizatorem był mgr Wilhelm Kahane, który wrócił z obozu koncentracyjnego i od razu stanął do pracy. Apteka była czynna od lipca 1945r., mieściła się początkowo w dwóch pomieszczeniach. Umeblowanie apteki otrzymano od rodziny doktora Romana Białka z Buczkowic, który przed wojną prowadził domową aptekę. On sam również zginął w czasie wojny. Mgr Kahane umarł 09.03.1948r. W okresie upaństwowienia kierownikami apteki byli następujący magistrzy: Józef Bunzel, Marian Jarecki, Maria Kubiak, Władysława Manterys, Tadeusz Ryl, Anna Przybyła. Od 1991r. apteka ponownie została przejęta przez rodzinę Ganszerów.”

Świadomość, że znajduje się na ulicy, na której życie tętniło już w 1800 roku; że stoję przed budynkami, których mury pamiętają radości, troski i smutki swoich mieszkańców sprzed ponad dwustu lat, wzbudziła we mnie pasję odkrywcy. Uświadomiłem sobie jak wiele jest miejsc, które pamiętam z dzieciństwa, a które dzisiaj są niszczejącymi symbolami kresu pewnej epoki. Dlatego postanowiłem odkrywać te miejsca i dzielić się zdobytą wiedzą z czytelnikami.

Facebook

Drogi Czytelniku, jeżeli masz ochotę otrzymywać na bieżąco informacje o nowych wpisach na blogu wystarczy, że dołączysz do Projekt 17 BB na Facebook-u.

INFORMACJA !

WSZYSTKIE TREŚCI, FOTOGRAFIE ORAZ ELEMENTY GRAFICZNE UMIESZCZONE W BLOGU „PROJEKT 17 BIELSKO-BIAŁA” SĄ CHRONIONE PRAWEM AUTORSKIM, KTÓRE PRZYSŁUGUJE AUTOROWI BLOGA.