Mural upamiętniający Irenę Sendler polską działaczkę społeczną i charytatywną, która przy pomocy swoich łączniczek i zaufanych ludzi uratowała 2500 dzieci żydowskich, wywożąc je z warszawskiego getta.
Irena Sendler urodziła się w 1910 roku. Podczas wojny zaangażowała się w konspirację. W 1942 roku, gdy utworzono polską organizację podziemną Radę Pomocy Żydom „Żegotę” została szefową wydziału dziecięcego. Jako pracownica wydziału opieki społecznej zarządu miejskiego w Warszawie, który znajdował się pod nadzorem okupanta, miała przepustkę do getta. Przebrana za pielęgniarkę ze swoimi współpracownikami nosiła tam jedzenie, leki i pieniądze. Zorganizowała akcję przemycania dzieci żydowskich z getta, które trafiały głównie do polskich rodzin i sierocińców prowadzonych przez siostry zakonne. Uratowała w ten sposób blisko 2500 dzieci. Ich zaszyfrowane nazwiska zapisywała na paskach bibułki, które wkładała do słoików i zakopywała. Po zakończeniu wojny rozszyfrowany spis trafił do szefa Centralnego Komitetu Żydów w Polsce Adolfa Bermana. W 1943 roku została aresztowana przez Niemców i skazana na śmierć. Uratowała ją „Żegota” przekupując niemieckich strażników. Po wojnie zajmowała się działalnością socjalną. W 1965 roku została uhonorowana przez izraelski instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Postanowieniami Prezydenta RP została odznaczona: Orderem Orła Białego, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Mural przedstawia drzewo, w którego koronę wpisana jest postać młodej Ireny Sendler przygarniającej małe serca. Korzenie drzewa otaczają słoik, w którym zakopywała informacje z personaliami dzieci wyprowadzonych z warszawskiego getta. Dominuje kolor zielony, który symbolizuje nadzieję. Autorami projektu są Małgorzata Rozenau i grupa artystyczna 3fala.art.pl.
Mural poświęcony pamięci Ireny Sendler – ul. Stojałowskiego 19